خشکبار ایران

کشور ایران با داشتن منابع تولید محصولات باغی و صیفی یکی از قطب های تولید آجیل و خشکبار در منطقه به شمار می رود. پسته ایرانی از مهم ترین خشکبار ایران به شمار می رود که شهرتی جهانی دارد. بعد از محصول پسته محصولاتی نظیر بادام زمینی، گردو، انواع میوه های خشک و فرآوری شده، انجیر خشک، کشمش و خرما در رده های بعدی بهترین انواع خشکبار ایران قرار می گیرند. بسیاری از خشکبار صادراتی ایران به صورت فله به خارج از کشور صادر می شوند. بسیاری از این خشکبار پس از صادرات در کشورهای دیگر در بسته بندی های متنوع و با برند کشوری دیگر به بازار جهانی عرضه می شوند که قیمتی چندین برابر نوع فله آن دارد. با رشد صنعت بسته بندی و آگاهی بیشتر صادرکنندگان محترم در زمینه ی خشکبار ایران امید می رود از میزان فله فروشی در زمینه ی صادرات خشکبار ایران کاسته شود تا با بسته بندی مناسب و استفاده از برند سازی ارز آوری بیشتری برای کشور به ارمغان آید.

خشکبار ایران در مقایسه با دیگر ارقام تولیدی دیگر کشورها از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. به عنوان پسته ایرانی در مقایسه با نوع آمریکایی و یا ترکیه ای از طعم و میزان چربی بسیار بهتری برخوردار بوده از دلایل شهرت و محبوبیت خشکبار ایرانی در سطح جهانی است.

وضعیت صادرات خشکبار ایران

از اقلام مهم در صادرات خشکبار به کل جهان می توان به خرما و کشمش را نیز اضافه کرد که بیشترین حجم صادرات را نیز همین محصولات در بر می گیرد. با توجه به خشکسالی و بحران آب در سال های اخیر میزان تولیدات این محصولات نیز به شدت کاهش یافته است و بسیاری از زمین های کشاورزی و درختان در اثر کاهش باران در معرض نابودی هستند و همین امر سبب شده است تا از میزان صادرات خشکبار کاسته شود که همین امر یکی از مهم ترین عواملی می باشد که دولت قوانین صادرات خشکبار را پیچیده و سخت تر کرده است تا بتواند به تقاضای داخل کشور نیز پاسخ دهد.

طبق آمار ارائه شده از سازمان بازرسی گمرک، صادرات خشکبار از ۲۵۰ هزار تن محصول به ۱۸۰ هزار تن کاهش یافته است که این آمار به خوبی می تواند بحران به وجود آمده را نشان دهد؛ که طبق برآورد کارشناسان از میزان محصول برداشت، این انتظار داریم که در سال های آینده نیز از میزان تولیدات کاسته شود و این امر تاثیر مستقیمی را بر میزان صادرات خشکبار خواهد داشت. از دیگر کشورهایی که صادرات به آن ها صورت می گیرد می توان به ژاپن، استرالیا، کانادا، برزیل، عراق و روسیه اشاره کرد. قوانین صادرات خشکبار برای هر یک از این کشورهای با هم دیگر بسیار متفاوت می باشد و در ضمن صادرکنندگان بایستی اطلاعات خوبی را از ذائقه مردم این کشورها داشته باشند.

برای مثال مردم روسیه علاقه زیادی برای استفاده از انجیر از خود نشان نمی دهند این در حالی است که عاشق کشمش و پسته هستند. شما می توانید با در دست داشتن این اطلاعات محصولات خود را با برنامه ریزی های دقیق به کشورهای مختلف صادر کرده و سود خوبی را از این بابت به دست بیاورید.

موانع صادرات خشکبار

موانع موجود در صادرات خشکبار قطعا تاثیری مستقیمی را بر روی قوانین صادرات خشکبار گذاشته است که این موضوع معادله دو طرفه بوده چرا که وجود قوانین صادرات خشکبار پیچیده نیز از مهم ترین موانع در صادرات خشکبار می باشد و این دو مقوله رابطه بسیار نزدیکی به هم دارند که شما با مطالعه قوانین صادرات خشکبار می توانید به این موضوع پی ببرید. از مهمترین موانع موجود در واردات خشکبار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمبود محصولات تولید شده

تحریم های به وجود آمده در سال های اخیر

وجود تعرفه های بسیار سنگین

رقابت سرسختانه ایران با دیگر کشورهای صادرکننده خشکبار از جمله آمریکا

تحویل ارز حاصل از صادرات به دولت

افزایش قیمت محصولات تولید شده و تمایل کمتر باغداران و کشاورزان برای فروش محصولات خود به قیمت پایین تر

Rate this post
نوشتهٔ پیشین
صادرات خشکبار
نوشتهٔ بعدی
قوانین صادرات زعفران چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت