صادرات برنج ایرانی

صادرات برنج ایرانی

کشاورزان در کشور ایران به دلیل آب و هوای مناسب در بخش های مختلفی از کشور به پرورش و کشت برنج می پردازند اما بخش عمده پرورش این محصول در قسمت های شمالی کشور و در استان هایی مانند مازندران و گیلان اتفاق می افتد که در واقع علت آن داشتن شرایط اقلیمی متناسب با پرورش برنج با کیفیتی بالا است. برنج های اصیل ایرانی در رنگ، مزه، شکل ظاهری و ارزش غذایی شهرت جهانی دارد.

کیفیت و مرغوبیت محصولات برنج ایرانی چه در داخل کشور و چه در خارج از ایران دارای طرفدار و در ازای این محبوبیت فروش بالایی نیز دارد. برنج جز پرمصرف ترین غلات در جهان به حساب می آید و همین موضوع سبب شده است صادرات برنج ایرانی از جمله گزینه های مد نظر اکثر تاجران باشد و جز پرسودترین صادرات در دسته بندی صادرات غیرنفتی قرار می گیرد. از جمله بهترین انواع برنج ایرانی می توان به برنج ایرانی طارم، هاشمی و طارم هاشمی اشاره کرد.

برنج طارم

طارم در دسته بندی انواع برنج ایرانی جز مرغوب ترین برنج ها است و کیفیت آن در پخت و پز نیز منحصر به فرد است. منشا این برنج از شهر طارم زنجان بوده است که به لحاظ آب و هوایی سردتر و رطوبت کمتری دارد که این موضوع باعث می شود کشاورزان از سموم کمتری برای پرورش آن استفاده کنند. در حال حاضر عمده کشت این برنج در استان های گیلان و مازندران اتفاق می افتد و بیشترین میزان کشت این محصول را نیز به خود اختصاص داده است.

مرغوب ترین برنج طارم در منطقه فریدون کنار مازندران کشت می شود که طرفداران بسیاری نیز دارد. برنج طارم در مقیاس هر هکتار شالیزار آن بازده و تولید کمتری نسبت به برنج هایی مانند برنج ندا دارد، اما در عوض کیفیت بالاتر و در نتیجه آن از محبوبیت بالاتر است. از ویژگی های برنج ایرانی طارم می توان به میزان ری بسیار زیاد، رنگ سفید مایل به کرم نام برد. برنج طارم در انواع مختفی یافت می شود مانند: برج طارم هاشمی، طارم عطری، طارم صدری، طارم سنگی و …

برنج هاشمی

برنج ایرانی هاشمی از دیگر انواع برنج ایرانی مرغوب است که اولین بار توسط کشاورزی با نام یوسف هاشمی شناسایی شد و نام وی بر آن نهاده شد. کشت این محصول برای اولین بار در استان گیلان انجام شده است و به همین منظور محصول بومی این استان نیز در نظر گرفته می شود. این برنج نیز مانند دیگر برنج های ایرانی از کیفیت و عطر و طعم خوبی برخوردار است. برنج هاشمی به دلیل کیفیت بالا و خوش خوراک بودن آن جز پرفروش ترین برنج های ایرانی در کشور است.

از لحاظ ظاهری برنج هاشمی، دارای دانه هایی بلند و قلمی است و رنگ این برنج نیز سفید مایل به کرم است. برنج هاشمی نیز مانند برنج طارم پس از پخت به خوبی ری می کند و دارای عطر و بوی بسیار خوبی است. برنج هاشمی نیز دارای انواع مختلفی است با نام های برنج عطری هاشمی، قهوه ای هاشمی و دودی هاشمی.

برنج طارم هاشمی

برنج طارم هاشمی همانطور از نامش پیداست ترکیبی از دو برنج با کیفیت و مرغوب ایرانی طارم و هاشمی است. این محصول عطر و طعمی شبیه برنج طارم دارد ولی عطر آن نسبت به برنج طارم کمتر است و به همین دلیل این محصول نیز دارای محبوبیت بالایی در بین مردم است.

برنج طارم هاشمی و برنج طارم بیشترین سطح زیرکشت شالی های فریدون کنار استان مازندران را به خود اختصاص داده است. از لحاظ ظاهری این برنج دانه هایی سفید مایل به کرم و کدر دارد و نسبت به دانه های برنج طارم درشت تر است.

میزان کشت برنج در ایران در سه رتبه اول، استان مازندران در رتبه اول: ۹۳۸۷۳۰٫۱۹، استان گیلان در رتبه دوم: ۷۴۱۲۴۱٫۹ استان گلستان در رتبه سوم: ۲۲۹۴۵۴٫۹۹ از نظر میزان تولید قرار دارند.

کشورهای مقصدر صادرات برنج ایرانی

کشور عراق

برنج ایرانی از جمله محصولاتی است که جایگاه خاصی در صادرات به کشورهایی مانند عراق پیدا کرده است. برنج های ایرانی انواع و اقسام مختلفی دارد اما بخش عظیمی از تولیدات برنج ایرانی به دلیل آب و هوای مناسب برای پرورش در بخش شمالی کشور قرار دارد و همین موضوع باعث شده است سهم عظیمی از صادرات برنج کشور به مناطق شمالی اختصاص یابد. عراق به دلیل همسایگی با ایران سهم عمده ای در واردات برنج ایرانی به کشور خود را دارد.

کشور ارمنستان

برنج طارم از بهترین و پرطرفدارترین نوع برنج ایرانی برای صادرات است و خواستگاه پرورش آن نیز استان مازندران است که همین موضوع استان مازندران را به یکی از قطب های مهم صادرات انواع محصولات کشاورزی و همچنین برنج تبدیل کرده است.

برنج طارم با توجه به ویژگی های آن نه تنها برای اقوام ایرانی بلکه برای بسیاری از کشورهای همسایه نیز مورد پسند است و این موضوع مسیر صادرات را با کشورهای همسایه هموار کرده است. ارمنستان نیز به دلیل روابط و مناسبات تجاری با ایران در گذشته، اسقبال ویژه ای نیز از این محصول بی نظیر به عمل آورده است.

کشورهای دیگری نیز مانند آلمان، قطر، روسیه و غیره در لیست کشورهای مقصد برنج ایرانی قرار دارند. بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری در این زمینه همراه و یاور تولیدکنندگان داخلی است و مسیر صادرات و واردات را برای شما هموار خواهد کرد.

Rate this post
نوشتهٔ پیشین
صادرات میوه
نوشتهٔ بعدی
صادرات گز

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت