صادرات نبات

نبات و منشا آن

نبات، از قرن نهم در ایران، ظاهر شد. پزشکان ایرانی، از آن به عنوان درمانی برای موارد مختلف استفاده می کردنده اند. هیچ منبع قابل اطمینان خاصی، درباره تاریخچه و منشا نبات وجود ندارد. با این حال، به احتمال زیاد بومیان ایران و شبه قاره هند اولین افرادی هستند که برای اولین بار نبات را معرفی و مصرف کردند.

نبات از یک فرآیند طبیعی بسیار آهسته و طولانی تبلور مجدد با خلوص بالا روی یک نخ پنبه ای یا یک چوب، بدون افزودن دانه کریستال ایجاد می شود. در نتیجه، تولید آنچه در ایران “نبات” نامیده می شود با آنچه در کشورهای غربی “آب نبات سنگی (rock candy)” نامیده می شود متفاوت است.

نبات خالص ترین نوع قند محسوب می شود. طبیعت از همین روش برای تولید الماس و کوارتز نیز استفاده می کند. هرگونه ناخالصی هایی که ممکن است در شیرین کننده های دیگر بوجود آید برای تهیه نبات پاک می شود.

نبات همراه با نوشیدنی های گرم مانند قهوه، چای، دم نوش، شیر و غیره و نوشیدنی های سرد مانند انواع کوکتل و غیره مصرف می شود. نبات نسبت به شکر سفید، کمتر فرآوری شده و شیرین تر است و با 20٪ کالری کمتر، به اندازه قند سفید طعم نوشیدنی را تغییر نمی دهد.

نبات همچنین یکی از بهترین داروها برای سرفه، تازه کننده دهان، تسکین دهنده درد معده و قاعدگی است. در قرن هفدهم از نبات برای درمان گلودرد و سرماخوردگی استفاده می شده است.

طبیعت گرم نبات

یکی از مهمترین موضوعات در طب سنتی ایرانی و چینی طبیعت گرم وسرد است. مفهوم غذای سرد یا گرم معنای دوگانه دارد: یک حس سرد یا گرم است باکه بر اساس دما سنجیده می شود که معنای آشکار آن در دنیای غرب است.

معنای دیگر با توجه به ماهیت غذا سرد یا گرم است. این معنا به عنوان “اولین کیفیت” غذا در نظر گرفته می شود و یکی از ارکان اساسی طب سنتی در شرق و شرق دور است. این مفهوم ریشه در فلسفه طبیعی و به ویژه در تئوری چهار عنصر ارسطو (زمین، آب، هوا و آتش) دارد.

طب سنتی خردمند ایرانی پیوندی بین تعادل مزاج فرد و طبع گرم یا سرد غذا ایجاد می کند. این مفهوم گرم و سرد حتی در آشپزی ایرانی نیز بسیار مورد احترام است که مواد مختلف سرد و گرم را مخلوط کرده تا اثرات آنها را بر روی متابولیسم بدن انسان، خنثی و متعادل کند.

نبات، نوعی شیرینی است که ایرانیان معمولا با چای مصرف می کنند. نبات طعم شیرینی دارد و به عنوان نسخه قدیمی آبنبات فعلی در نظر گرفته می شود. در حقیقت، نبات شکل تلفیقی و متبلور محلول آب قند است که به طور سنتی و صنعتی تولید می شود.

به دلیل طبیعت گرم آن است که از آن به عنوان دارویی برای عدم تعادل طبع های سرد در سنت پارسی استفاده می شده است. همچنین، به دلیل خاصیت ملین و ضد نفخ بودن نیز شناخته شده است. در نتیجه در فرهنگ غذایی ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نبات و انواع آن

نبات از محلول فوق اشباع شکر (ساکارز) و آب ساخته می شود. سپس، در نتیجه یک تغییر فیزیکی که به زمان و دما بستگی دارد، بلورها شروع به تشکیل می کنند. نبات در ایران انواع مختلفی دارد مانند نبات روی رشته، نبات چوبی، نبات خرد شده، نبات مخلوط، نبات سنگ هل و دارچین، نبات زعفرانی و نبات پودری. این انواع مختلف نبات از نظر ساختار تقریبا یکسان هستند.

برخی از آنها از نظر ظاهری اما متفاوت هستند و برخی دیگر مانند هل، دارچین و نبات زعفرانی با طعم و مزه ارائه می شوند. نبات بر روی رشته یا نخ و نبات چوبی مطلوب ترین نوع نبات در ایران هستند.

ویژگی های نبات خوب

نبات طعم شیرینی و دلچسبی دارد و در رنگ های سفید یا زعفرانی با کریستال های شفاف بزرگ تولید می شود، یک نبات خوب نباید حاوی دی سدیم سدیم باشد، علاوه بر این، نبات های نازک تر از کیفیت بهتری برخوردار هستند، و در واقع، یک نبات با کیفیت عالی دارای بلورهای شفاف است.

صادرات نبات از ایران

یکی از انواع نبات های صادراتی از ایران به کشورهای دیگر صادرات نبات زعفرانی است. نبات زعفرانی نوعی شیرینی است که طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد زیرا این نوع نبات فواید بسیار زیادی نیز برای بدن دارد.

صادرات نبات یکی از گسترده ترین فعالیت هایی است که تولیدکنندگان نبات در ایران انجام می دهند و با این کار اقتصاد کشور را پیش می برند. نبات زعفرانی فواید زیادی دارد. چندین مورد از این مزایا عبارتند از:

• معده درد را برطرف می کند.
• درد ناشی از انقباض عضلات را تسکین می دهد.
• مصرف نبات با نوشیدنی گرم مانند چایی در تسکین و کاهش درد کمر، تسکین درد شکم، درمان آرتروز بسیار موثر است.
• ادرار مکرر را از بین می برد.
• پاک کننده دهان
• ترشی دهان، بوی بد دهان یا مزه بد دهان را از بین می برد.
• درمان کننده تنگی نفس و تپش قلب
• از بین بردن ریزش آب دهان در خواب

ایران مانند سایر کشورها از سال ها قبل تاکنون صادرات محصولات داخلی را کشورهای زیادی داشته است و همیشه محصولات با کیفیت را به کشورهای دیگر صادر می کند. یکی از این محصولات با کیفیت برای صادرات نبات زعفرانی است که هم تولید نبات و هم زعفران در داخل کشور صورت می پذیرد.

همچنین ترکیب این دو محصول با هم و تولید این نوع از نبات، یکی از بهترین محصولات درمانی در طب سنتی است. این محصول با کیفیت ایرانی تولید گسترده ای در خود ایران داراست و با همان کیفیت به کشورهای دیگر صادر می شود.

بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری صادرات نبات را به صورت تخصصی و با حفظ کیفیت محصول انجام می دهد و در تلاش است قدمی درست در راستای بهبود روند صادرات و واردات ایران بردارد.

5/5 - (2 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
صادرات گوشت گوسفند
نوشتهٔ بعدی
صادرات میگو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت