صادرات پسته | صادرات پسته ایران

 صادرات پسته | صادرات پسته ایران

صادرات پسته یکی از شاخه های مهم اقتصاد کشور است. ایران بزرگترین تولید کننده این محصول می باشد که با ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد کشور نقش مهمی را ایفا می کند. این خوراکی خوشمزه علاوه بر بازار داخلی بازارهای کلان خارجی را به تسخیر خود درآورده است. مرغوبیت و تنوع در این محصول سبب شده است تا کشورهای زیادی اقدام به خریداری آن از کشور ما بنمایند.

مراحل صادرات پسته

صادرات پسته به کشورهای دیگر باید طی یک پروسه از پیش تعیین شده انجام پذیرد.این مراحل شامل:

خرید و تهیه محصول

قبل از شروع این کار ابتدا افراد و تجار باید اطلاعاتی کافی و جامع درباره محصول مورد علاقه خریداران خارجی کسب کنند. زیرا با توجه به تنوع این محصول هر شرکت و یا فرد خارجی خواهان نوعی از این خوراکی می باشند. بنابراین باید با توجه به نیاز مشتری محصول مورد نظر را از کشاورزان خریداری کرد.

بسته بندی استاندارد

استفاده از یک بسته بندی شیک و زیبا برای این محصول سبب خواهد شد تا مشتریان بیشتری جذب آن شوند همچنین این کار سبب اعتبار بخشیدن به محصول ایرانی و شرکت های صادر کننده آن خواهد شد. بر روی این بسته ها باید نوع محصول و مشخصات شرکت های صادرکننده و وارد کننده درج شود تا خریدار با اطلاعات و اطمینان کافی اقدام به خرید آن نماید.

گرفتن مدرک استاندارد

در این مرحله قبل از فرستادن کالا به گمرک باید تاییدیه و مدرک لازم از لحاظ استاندارد بودن محصول کسب شود. علاوه بر کسب این مدرک محصول باید به تایید سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو و همچنین تاییدیه سازمان نظارت بر خشکبار کشور مقصد برسد. به دلیل حساسیت ویژه ای که کشورهای اروپایی بر روی محصولات وارد شده به کشور خود دارند این محصول باید طی آزمایشات متعدد قرار بگیرد تا سلامت غذایی آن تایید شود. گرفتن مجوزهای لازم و انجام این آزمایشات زمان بر خواهد بود که این امر اجتناب ناپذیر است.

فرستادن محصول به گمرک

بعد از به پایان رساندن مراحلی که پیشتر شرح داده شدند باید محصول را به گمرک تحویل داد و مدارک مربوط به نوع و وزن و فاکتورهای لازم تکمیل شوند.
دریافت گواهی سلامت از اداره گمرک: اداره استاندارد کشور، شرکت های فعال در این حرفه را موظف کرده است تا گواهی های لازم درخصوص استاندارد بودن محصول را اخذ نمایند. اگر محصول ارائه شده بدون برند باشد مورد آزمایشات بسیاری قرار خواهد گرفت و در صورتی که تاییدیه سلامت غذایی و نباتات را اخذ کند محصول از گمرک ترخیص خواهد شد.

تحویل محموله به شرکت حمل و نقل

بعد از تکمیل پروسه دریافت گواهی های سلامت محصول، باید بارنامه ای را تنظیم کرد. در این فرایند شرکت های فعال باید با شرکت های حمل و نقل قراردادها یی را مابین خود عقد کنند و هر دو شرکت به بیان شرایط خود در خصوص تحویل محموله بپردازند.

دریافت بارنامه محصول و تسویه حساب

در فرایند انجام این کار لازم است که هم زمان با ارائه پیش نویس بارنامه که خود نمایانگرتحویل بار به باربری بین المللی می باشد درصدی از مبلغ معامله به فروشنده تحویل داده شود. در حالت کلی تقریبا بیست درصد از کل مبلغ به عنوان پیش پرداخت و هشتاد درصد باقی مانده با نشان دادن بارنامه دریافت خواهد شد. شرکت های حمل و نقل موظف میباشند که بارنامه را برای ترخیص بار به خریدار تحویل بدهند.

اهمیت صادرات پسته

صادرات پسته از لحاظ اشتغال زایی و همچنین ایجاد کسب و کار برای افراد بیکار در بخش کشاورزی اهمیت بالایی دارد. علاوه بر این ارزآوری و ایجاد ارزش افزوده و موثر بودن در حوزه های دیگر از موارد پر اهمیت این کار محسوب می شوند.

کشورهای مقصد برای صادرات پسته

افراد زیادی در سراسر کشور وجود دارند که به سراغ صادرات پسته رفته اند. آن ها با این روش می توانند ارز زیادی را وارد کشور نمایند. زیرا بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی از وارد کننده گان اصلی این محصول با ارزش هستند. کشورهایی مانند: عراق، چین، ترکیه، گرجستان و روسیه، قطر و امارات از مهم ترین کشورهای مقصد برای این محصول می باشند.

نکته: اگر مقصد، کشورهای عربی و آسیایی از جمله آسیای میانه باشند و جزء کشورهای اتحادیه اروپا نباشند. محموله این محصول به اداره گمرک فرستاده شده و بعد از دریافت مجوزهای لازم سلامت، کالا جهت خارج شدن از کشور به شرکت های حمل و نقل تحویل داده خواهد شد. اما اگر این محصول به کشورهای اروپایی و یا آمریکای شمالی و یا کشورهای جنوب شرق آسیا و عده ای از کشورهای عربی باشند علاوه بر اخذ مجوزهای لازم از گمرک، باید آزمایشات آفلاتوکسین از محصول مورد نظر گرفته شود و در صورت تایید آن را هم در کنار مجوز های دیگر ارائه دهند.

تاثیر خرید به شکل عمده بر صادرات این محصول

برای صادرات پسته و خرید به صورت عمده و فله ای، باید نکات مهم و کلیدی در خصوص کیفیت محصول مد نظر گرفته شود. خرید این محصول به شکل فله ای و عمده نیاز به طی یک فرایند زمان بر و البته طولانی می باشد که عدم انجام این مراحل سبب تحویل نگرفتن و باز پس فرستادن محصول از طرف مشتریان می شود. البته در بعضی کشورهای دیگر در صورت تایید نشدن محصول از لحاظ بهداشتی آن را معدوم خواهند کرد. لازم به ذکر است که انجام امورات گمرکی اندکی سخت می باشد و از عهده افراد عادی و بی تجربه بر نخواهد آمد بنابراین بهتر است برای پیشبرد این فرایند کار را به دست افراد متخصص سپرد تا تمام مراحل کار را در کمترین زمان ممکن به انجام برسانند.

توجه به امر صادرات این محصول

توجه به امر صادرات محصولات مختلف سبب رونق اقتصادی و ایجاد کسب و کاری پر درآمد برای افراد جویای کار خواهد شد. دولت می تواند با طرح های حمایتی که به کشاورزان و فعالان این حوزه ارائه خواهد داد راه را برای توسعه و پیشرفت این کار فراهم کند. حمایت از بخش خصوصی در زمینه فروش این محصول در بازارهای جهانی سبب کسب اعتبار برای کشور می شود. خوشبختانه در سال های اخیر با عنایت های ویژه ای که دولت به این بخش داشته است میزان فروش این محصول به کشورهای دیگر افزایش یافته است

پسته، عضوی از خانواده بادام هندی ، درخت کوچکی است که از آسیای میانه و خاورمیانه نشأت گرفته است. این درخت دانه هایی تولید می کند که به عنوان غذا به طور گسترده مصرف می شوند. پسته اغلب با گونه های دیگر از تیره Pistacia اشتباه گرفته می شود كه به پسته نیز معروف هستند. این گونه های دیگر را می توان با توزیع جغرافیایی (در طبیعت) و بذرهایشان که بسیار کوچکتر و پوسته نرم دارند ، تشخیص داد. از سال 2017 ، ایران بیش از نیمی از تولید پسته در جهان را به خود اختصاص داده است. صادرات پسته در ایران هر ساله انجام می گیرد.

درخت پسته بومی مناطق آسیای میانه ، از جمله ایران و افغانستان امروزی است. باستان شناسی نشان می دهد که دانه های پسته از اوایل سال 6750 قبل از میلاد یک غذای معمول بودند. پسته مدرن P. vera اولین بار در عصر مفرغ در آسیای مرکزی ، که اولین نمونه آن از Djarkutan ، ازبکستان مدرن است ، کشت شد.

خاستگاه پسته:

پسته یک گیاه کویری است و در برابر خاک شور بسیار تحمل می کند. گزارش شده است که هنگام آبیاری با آبی که دارای 3000 تا 4000 ppm نمک محلول است ، رشد خوبی دارد. درختان پسته در شرایط مناسب نسبتاً مقاوم هستند و می توانند در درجه حرارت بین °10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) در زمستان و 48 درجه سانتیگراد (118 درجه فارنهایت) در تابستان زنده بمانند. آنها به موقعیت آفتابی و خاک خوب زهکشی شده نیاز دارند.

درختان پسته در شرایط رطوبت زیاد ضعیف عمل می کنند و اگر آب زیادی دریافت کنند و خاک به اندازه کافی آزاد نباشد ، در زمستان مستعد پوسیدگی ریشه هستند. تابستانهای گرم و طولانی برای رسیدن مناسب میوه بسیار عالی است.

صادرات پسته تربت حیدریه در خراسان رضوی

میوه برای یک درخت پسته است ، حاوی یک دانه کشیده است که همان قسمت خوراکی است. این دانه که معمولاً به عنوان یک آجیل در نظر گرفته می شود ، یک مغز مهم برای آشپزی است و نه فقط یک گیاه باشد. میوه آن پوسته خارجی سخت و کرم رنگ دارد. این دانه دارای پوستی به رنگ ارغوانی و گوشتی به رنگ سبز روشن است و دارای طعمی متمایز است.

با رسیدن میوه ، پوسته از سبز به زرد / قرمز پاییزی تغییر می کند و به طور ناگهانی تا حدی باز می شود. این معروف به پسته دهان باز است. شکاف باز صفتی است که توسط انسان ها انتخاب شده است. ارقام تجاری از نظر میزان باز شدن به طور مداوم متفاوت هستند. هر درخت پسته به طور متوسط هر دو سال حدود 50 کیلوگرم (110 پوند) بذر ، یا حدود 50000 بذر دارد. که صادرات پسته معمولا با این میزان زیاد در سراسر جهان انجام می شود.

پوسته پسته به طور طبیعی یک رنگ بژ است اما در پسته های تجاری گاهی به رنگ قرمز یا سبز رنگ می شود. در اصل ، رنگ برای ایجاد مخفی کردن لکه های پوسته ایجاد شده هنگام برداشت بذر با دست ، توسط واردکنندگان استفاده می شد. اکنون بیشتر پسته ها توسط ماشین چیده می شوند و پوسته ها لک نشده باقی می مانند و همین رنگ آمیزی را غیر از تأمین انتظارات ریشه دار مصرف کننده غیرضروری می کند.

انواع پسته ایرانی

اولین نوع پسته شناخته شده ترین و احتمالاً نوعی است که شما بارها خورده اید. پسته در ایران بسیار سنگین است و به همین دلیل خواهید دید که بعضی اوقات آنها را با نام ایرانی صدا می کنند نه به انگلیسی. این پسته خاص به شکل گرد است و مدتی است که محبوبیت آن افزایش یافته است. تقریباً نیمی از پسته های پرورش یافته در جهان پسته گرد هستند. صادرات پسته در ایران انجام می گیرد.

پسته جامبو ایرانی (کله قوچی):

مهمترین نکته ای که باید در مورد جامبو پسته ایرانی به خاطر بسپارید بزرگ بودن آن است. این آجیل بخاطر بزرگ بودن اندازه آن نسبت به سایر گزینه های پسته موجود ، کاملاً شناخته شده است. این تنوع پسته کمی متفاوت از برخی دیگر رشد می کند و این یک گیاه بسیار آسیب پذیر است.

اندازه پسته جامبو شما بسیار بیشتر از اندازه های دیگر پسته خواهد بود ، اما مطمئن باشید که برای تولید این محصول تلاش بیشتری نسبت به سایر محصولات انجام شده است. پسته جامبو هم به هوای سرد و هم کمبود آب بسیار حساس است. اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد ، محصول به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اگر عاشق پسته جامبو هستید ، شاید زمان آن فرا رسیده است که بروید و آن را تهیه کنید. صادرات پسته از این نوع فراوان در ایران انجام می شود و بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری همه نوع پسته را صادر می کند.

پسته بلند ایرانی (اکبری ، بادامی):

پسته بلند ایرانی کاملاً محبوب است و هر سال که می گذرد محبوبیت بیشتری پیدا می کند. این پسته بلند در انواع مختلفی موجود است و متوجه خواهید شد که پوسته سبکتر از انواع دیگر است. پسته بلند ایرانی در اواخر سپتامبر برداشت می شود و به نظر می رسد محصولات بسیار قوی است. هر ساله کشاورزان پسته با رقم بلند موفقیت های بیشتری کسب می کنند. اگرچه این پسته به اندازه نسخه Jumbo نیست ، اما با این وجود دانه ای با اندازه مناسب ارائه می دهد.

صادرات مغز پسته

Pistachio export به صورت مغز نیز انجام می شود. هسته جز اصلی پسته است. اینها معمولاً در ابعاد کوچک قرار دارند و گاهی اوقات نیز از هم جدا می شوند. این نوع پسته ها برای پخت و پز بسیار مناسب هستند و می توانید آنها را مطابق میل خود میل کرده و سپس تفت داده یا بپزید. مغز پسته نیز گاهی اوقات کمی از قیمت مشابه پسته جامبو کمتر است زیرا شما فقط مغز آن را مورد استفاده قرار می دهید. صادرات پسته از این نوع نیز انجام می گیرد.

پسته پوست سبز:

پسته هایی با پوست سبز را گاهی پسته خام پوسته پوسته می نامند. اینها از لحاظ ساختاری به نظر می رسد که شما پسته کامل را بدون پوسته آن در دست دارید. خوردن پسته های پوست سبز بسیار آسان تر است زیرا نیازی نیست پوسته را بردارید و برای میان وعده مناسب هستند. این پسته ها آماده خوردن هستند و در صورت تمایل می توانید به سرعت آنها را چاشنی کرده یا تفت دهید. صادرات پسته توسط بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری انجام می شود.

5/5 - (31 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
صادرات کشمش
نوشتهٔ بعدی
صادرات زعفران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت