صادرات گز

صادرات گز و تاریخچه آن

اصفهان از مهم ترین شهرهای توریستی ایران است. توریست های زیادی اصفهان را به دلیل جذابیت های آن برای تفریح و سفر انتهاب می کنند. گز اصفهان از آن دسته شیرینی‌های سنتی و سوغات محبوب اصفهان است که نظر همگان را به خود جلب کرده است و تاریخچه آن به زمان‌های بسیار دور (بیش از یک قرن پیش) برمی‌گردد. به زمانی که پادشاه سلسله صفویان گز را به عنوان پیشکش به دیگر پادشاهان هدیه می داده است.

گز اصفهان از زمان صفویه و هم‌زمان با شکوفا شدن مجدد هنر و فرهنگ ایرانی در اصفهان به وجود آمده است.

اولین تولید کننده و البته مخترع گز بنا به بسیاری از منابع موجود فردی به نام محمدعلی شکرچیان در اصفهان بوده است، گز سازان قدیم، به صورت دستی و بدون کمک وسایل اتوماتیک صورت می گرفته است.

احتمالا هیچوقت این بزرگان تصور نمی‌کردند که گز، بتواند مشتریانی از سراسر جهان را شیفته خود کند.دیگر سوغاتی اصفهان بعد از گز، پولکی است. به ‌غیر از اصفهان شهرهای دیگر ایران نیز تولیدکننده این شیرینی سنتی و سالم هستند ولی تولید سنتی و اصیل گز مربوط به دیار نصف جهان است. گز اصفهان به دلیل مزه عالی آن در سراسر جهان طرفدار پیدا کرده است و همین سبب شده است صادرات این محصول نیز از رشد خوبی برخوردار باشد.

بازارهای جهانی و صادرات گز

همانطور که اشاره شد گز دارای مزه و کیفیتی عالی است که همین موضوع سبب شده است برترین برندهای تولید گز اصفهان علاوه بر ایران، در جهان نیز شناخته‌ شوند. گز به عنوان شیرینی سنتی اصفهان علاوه بر ایران در جهان و مخصوصا کشورهای عربی و روسیه خواهان بسیاری دارد. در سایر کشورهای دنیا این محصول به نام‌های گز (gaz)، گز اصفهان (Isfahan gaz)، نوقا (nougat)، شیرینی گز ایرانی (Persian gaz candy)، و غیره شناخته می شود. از مهم‌ترین دلایل محبوبیت گز، زمان ماندگاری گز و ارزش غذایی بالای آن می‌باشد که برای هر سنی، حتی کودکان نیز مناسب است.

گز آردی و لقمه ای اصفهان

مصرف‌کنندگان و دوستداران گز می تواند به دو دسته تقسیم شوند که شامل دسته مصرف‌کنندگان سنتی و دسته مصرف‌کنندگان جدید می شوند. مصرف‌کنندگان جدید اکثرا به گز لقمه‌ای علاقه‌مند هستند چرا که مصرف آن راحت تر و همچنین برای پذیرایی مناسب تر است و در واقع خرید گز لقمه ای به دلیل شیک بودن بسته بندی آن و عدم نیاز به تکاندن آرد باعث می شود انتخاب مناسب تری برای مصرف کنندگان جدید باشد.

حال آن‌که برای مصرف‌کنندگان سنتی، موضوع کمی متفاوت است و برحسب نوع عادت و سلیقه، بر اساس اطمینان بیشتر به محصولات قدیمی تر، معمولا به خرید گز آردی مبادرت می‌نمایند. گز آردی نیز خود به ۲ نوع گز شکن دار و گز نرم قابل‌تقسیم است که شامل ویژگی های زیر است:

گز شکن دار

در تهیه گز سنتی، برای افزایش ماندگاری رطوبت تا ۶ درصد کاهش شده است. گز سنتی اصفهان شکن دار است یعنی با یک یا دو ضربه به ۸ قسمت خرد می‌شود و تکه‌ های این گز در دهان آب‌ شده و به جویدن نیاز نخواهد داشت.گز شکن دار در بستری از آرد نگهداری می‌شود و بسیار مورد علاقه مصرف‌کنندگان سنتی گز است.

گز نرم

این گز بین ۸ تا ۱۲ درصد رطوبت دارد و با فشار آرام انگشت، تغییر شکل می‌دهد و حالت جوندگی به خود خواهد گرفت و اگر کشیده شود حداقل دو یا سه سانتی‌متر کش خواهد آمد. این نوع گز بیشتر مورد علاقه مصرف ‌کنندگانی است که نرم بودن گز را با تازگی مترادف می‌دانند که این موضوع باور غلطی است. درصورتی‌که گز شکن دار تازه، نرم نیست و گز نرم پس از طی کردن دوره ماندگاری مصرف، شکن دار نمی‌شود بلکه سفت و غیر قابل‌ خوردن می‌شود. گز نرم، معمولا به‌صورت لقمه ‌ای تولید می‌ شود و برای مصرف نیاز به شکسته شدن ندارد.

بلداجی، بهترین گز تولیدی ایران برای صادرات

تولید گز پیش از شهر اصفهان آغاز شده است و سوغات این شهر شمرده می‌ شود. اما امروزه گز با نام بلداجی عجین شده و شهرت جهانی پیدا کرده است. از آنجایی که انگبین یکی از مواد اصلی گز به شمار می آید که از گیاه انگبین به دست می ‌آید.

اما انگبین در کوهستان‌ های چهارمحال و بختیاری است که به وفور یافت می ‌شود. اما قیمت این ماده اصلی که طعم اصلی گز را تشکیل می دهد، بسیار گران شده است، اما گز سازان چهارمحالی به دلیل نزدیکی به منبع رویش انگبین، می توانند با قیمت کم این محصول را تهیه کنند. استفاده از انگبین طبیعی در گز سازی سبب می شود گز با کیفیت تولید شود که باعث رشد و توسعه گز سازی در این استان شده است.

شهر بلداجی یکی از مناطق مهم استان چهارمحال و بختیاری در تولید گز محسوب می‌شود چراکه ارتفاعات و مراتع این شهر نیز به واسطه توپوگرافی خاص، شرایط را برای رویش گیاه انگبین فراهم آورده است.

استفاده از انگبین درجه یک و خالص باعث می شود گز مرغوب تولید شود و همین موضوع باعث شده است که گز شهر بلداجی معروفیت خاصی پیدا کند و اشتغال فراوانی را در این حوزه ایجاد کند. چهارمحال و بختیاری با تولید گز با کیفیت و به دست آوردن بازار داخلی و جهانی به عنوان قطب اول تولید گز در کشور مطرح شده است و گز سازی توانسته اشتغال بالایی را در این استان از آن خود کند.

صادرات گز به کشورهای دیگر

صادرات گز ایران به بخش های مختلفی از جهان ارسال می شود. صادرات گز ایران می تواند از تولیدات گز بخش اصفهان و بلداجی باشد و صادرات این بخش هم در ارتباط با صادرات گز به اروپا بوده است.

در ایران می توان به محصولات بی شماری اشاره کرد که به دیگر کشورهای دنیا صادر می شوند. در این بین اما گز، شیرینی سنتی ایران روز به روز بر صادرات آن افزوده می شود. گز با وجود اینکه از مقوی ترین نوع شیرینی ها بوده است از جمله سوغاتی بخش اصفهان هم به شمار می رود و به دلیل وجود گردشگران خارجی بسیار منجر به خرید از این شیرینی سنتی ایرانی گشته تا با چشیده شدن طعم ان درخواست ها برای خرید در دیگر نقاط دنیا افزایش یابد و منجر به صادرات گردد.

عمده توليد گز کشور در استان چهارمحال و بختياري (با توليد تقريبي ۸۵ درصد ) و استان اصفهان صورت مي گيرد و سالانه بيش از ۱۵۰ تن گز به ارزش تقريبي بيش از ۸۰۰ هزار دلار به خارج از کشور عمدتا کشورهاي اروپايي و عربي صادر مي شود. بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری صادرات گز را با توجه به قوانین صادرات جهانی و به صورت تخصصی انجام می دهد.

Rate this post
نوشتهٔ پیشین
صادرات برنج ایرانی
نوشتهٔ بعدی
صادرات گوشت گاو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت