صادرات گوشت گاو

صادرات گوشت گاو

گوشت گاو که در دسته بندی گوشت قرمز قرار می گیرد و حاوی مقدار بیشتری آهن نسبت به مرغ یا ماهی است. گوشت گاو معمولا به صورت کباب، دنده، یا استیک مصرف می شود و از گوشت گاو چرخ شده نیز اغلب در همبرگر استفاده می شود.گوشت گاو تازه و بدون چربی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف، به ویژه آهن و روی است.

بنابراین، مصرف متوسط گوشت گاو می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم توصیه شود. از لحاظ ارزش غذایی و ویژگی هایی که به آن اشاره خواهیم کرد، صادرات گوشت گاو چه به صورت تازه و چه به صورت یخ زده حائز اهمیت است.

ارزش غذایی

گوشت گاو در درجه اول از پروتئین و مقادیر مختلف چربی تشکیل شده است.

ارزش غذایی برای یک وعده 100 گرمی گوشت گاو کبابی و گوشتی با 10٪ محتوای چربی شامل:
• کالری: 217
• آب: 61٪
• پروتئین: 26.1 گرم
• کربوهیدرات: 0 گرم
• شکر: 0 گرم
• فیبر: 0 گرم
• چربی: 11.8 گرم

پروتئین

گوشت گاو، عمدتا از پروتئین تشکیل شده است. محتوای پروتئین گوشت گاو بدون چربی و لاغر حدود 26-27٪ است. پروتئین حیوانی معمولا از کیفیت بالایی برخوردار است و حاوی همه 9 اسید آمینه ضروری برای رشد و نگهداری بدن شماست. به عنوان عناصر سازنده پروتئین ها، اسیدهای آمینه از دیدگاه سلامتی بسیار مهم هستند.

ترکیب آنها در پروتئین ها بسته به منبع غذایی بسیار متفاوت است. گوشت یکی از کامل ترین منابع غذایی پروتئین است ، مشخصات آمینو اسید آن تقریباً شبیه به عضلات شما است.

چربی

گوشت گاو حاوی مقادیر مختلف چربی است که پیه گوشت گاو نیز نامیده می شود. جدا از افزودن عطر و طعم، چربی میزان کالری گوشت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. مقدار چربی موجود در گوشت گاو به میزان اصلاح و سن، نژاد، جنسیت و خوراک دام بستگی دارد. فرآورده های گوشتی فرآوری شده، مانند سوسیس و کالباس، سرشار از چربی هستند. گوشت بدون چربی به طور کلی حدود 5-10٪ چربی دارد.

گوشت گاو عمدتا از چربی اشباع و غیر اشباع تشکیل شده است که تقریبا به مقدار مساوی موجود است. محصولات غذایی حیوانات نشخوارکننده، مانند گاو و گوسفند، همچنین دارای چربی های ترانس معروف به چربی های ترانس نشخوارکننده است. برخلاف نمونه های تولید شده صنعتی، چربی های ترانس نشخوارکننده که به طور طبیعی وجود دارند ، ناسالم محسوب نمی شوند.

ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ها و مواد معدنی زیر در گوشت گاو فراوان است:

• ویتامین B12: غذاهای حیوانی، مانند گوشت قرمز، تنها منابع غذایی مناسب ویتامین B12، ماده مغذی ضروری برای تشکیل خون و مغز و سیستم عصبی شما هستند.

• روی:گوشت گاو بسیار غنی از روی است، ماده معدنی که برای رشد و نگهداری بدن مهم است.

• سلنیوم: گوشت به طور کلی منبع غنی از سلنیوم است، یک عنصر کمیاب ضروری که عملکردهای مختلفی را در بدن شما انجام می دهد.

• آهن: آهن گوشت که به مقدار زیاد در گوشت گاو یافت می شود، به صورت بسیار کارآمدی جذب می شود.

• نیاسین: یکی از ویتامین های گروه B، نیاسین (ویتامین B3) دارای عملکردهای مهم مختلفی در بدن شما است. مصرف کم نیاسین با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است.

• ویتامین B6: خانواده ای از ویتامین های گروه B، ویتامین B6 برای تشکیل خون و متابولیسم انرژی مهم است.

گوشت گاو حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر به مقدار کم است. محصولات گوشتی فرآوری شده، مانند سوسیس، ممکن است به ویژه دارای سدیم (نمک) باشند.

کشورهای برتر صادر کننده گوشت گاو

ارزش صادرات گوشت گاو به طور کلی 51.7 میلیارد دلار آمریکا در سال 2019 تخمین زده شده بود. این مبلغ دلار نمایانگر افزایش 17.6 درصدی حمل و نقل گوشت گاو جهانی در طی پنج سال از سال 2015 است.

در بین قاره ها، کشورهای اروپایی بالاترین ارزش دلاری گوشت گاو صادراتی در طول سال 2019 را با محموله های ارزیابی شده در حدود 13.9 میلیارد دلار یا بیش از یک چهارم (26.9 درصد) از کل جهان به خود اختصاص داده اند.

لیست زیر پنج کشور برتر که بیشترین ارزش دلاری گوشت گاو را صادر کرده اند، صرف نظر از اینکه گوشت گاو صادر شده تازه، سرد یا منجمد باشد در سال 2019، آورده شده است.

1. استرالیا: 7.6 میلیارد دلار آمریکا (14.8٪ از کل صادرات گوشت گاو)
2. ایالات متحده آمریکا: 6.9 میلیارد دلار (13.4٪)
3. برزیل: 6.5 میلیارد دلار (12.6٪)
4. هلند: 3.2 میلیارد دلار (6.1٪)
5. هند: 3.1 میلیارد دلار (6٪)

در میان لیست کشورهای صادر گننده گوشت گاو، سریعترین رشد صادر کنندگان گوشت گاو از سال 2015 به این طرف را کشورهای: آرژانتین (259.6 درصد افزایش)، کانادا (42.5 درصد افزایش)، برزیل (39.2 درصد رشد) و ایالات متحده آمریکا (33.7 درصد رشد) داشته اند و سه کشوری که در فروش گوشت گاو صادراتی خود کاهش داشته اند شامل: هند (8 / 23-8٪) ، پاراگوئه (8/8٪) و آلمان (8/8٪٪) می شود.

لیست پنج کشور برتر کشوری که بالاترین ارزش دلاری گوشت گاو تازه یا خنک شده را در طول سال 2019 صادر کرده اند، به صورت زیر است.

1. ایالات متحده: 3.5 میلیارد دلار آمریکا (14.6٪ از گوشت گاو تازه یا سرد صادر شده)
2. هلند: 2.8 میلیارد دلار (11.7٪)
3. استرالیا: 2.7 میلیارد دلار (11.2٪)
4. ایرلند: 1.8 میلیارد دلار (7.5٪)
5. کانادا: 1.77 میلیارد دلار (7.3٪)

لیست پنج کشوری که بیشترین ارزش دلاری گوشت گاو منجمد را در طی سال 2019 صادر کرده اند، به شرط زیر است.

1. برزیل: 5.6 میلیارد دلار آمریکا (20.3 درصد از کل گوشت گاو منجمد صادراتی)
2. استرالیا: 4.9 میلیارد دلار (17.9٪)
3. ایالات متحده: 3.4 میلیارد دلار (12.3٪)
4. هند: 3.1 میلیارد دلار (11.2٪)
5. آرژانتین: 2.3 میلیارد دلار (8.5٪)
آمار تولیدات گوشت قرمز ایران در سال 1399

نتایج آمارگیری از کشتار دام کشتارگاه‌ های رسمی کشور در مرداد ماه سال جاری از سوی مرکز آمار ایران، وزن گوشت قرمز تولید شده انواع دام ‌های ذبح ‌شده در کشتارگاه‌ های رسمی کشور در ماه مرداد ١٣٩٩ جمعا ٣٧,١ هزار تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با ٢١,٤ هزار تن، ٥٧.٧ درصد از کل وزن گوشت قرمز تولید شده را به خود اختصاص داده است. مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مرداد ١٣٩٩ با ماه مشابه سال ١٣٩٨، نشان‌دهنده افزایش ٤١ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مرداد ١٣٩٩ نسبت به تیر ۱۳۹۹ در حدود ٢,٥ درصد افزایش داشته است.

به طور کلی صادرات گوشت و فرآورده هایی که فاسد شونده هستند نیاز به دقت و نگهداری تخصصی دارند. بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری با تجربه و تخصص خود مسیر را برای ارزآوری تولیدکنندگان داخل فراهم می آورد.

5/5 - (2 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
صادرات گز
نوشتهٔ بعدی
صادرات گوشت مرغ

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت