صادرات گوشت گوسفند

صادرات گوشت گوسفند

توجه به کیفیت مواد غذایی مصرفی و میزان مواد مغزی موجود در آن، تضمینی بر سلامت انسان است. از جمله مواد غذایی مصرفی، گوشت گوسفند عمدتا از پروتئین تشکیل شده است اما حاوی مقادیر مختلف چربی نیز است.

پروتئین نقش بسیار مهمی در اعمال حیاتی انسان دارد. در واقع پروتئین حدود ۱۴ درصد انرژی لازم روزانه را تشکیل می‏دهد. مصرف بالای گوشت گوسفند و پرورش آن در سرتاسر جهان، سبب شده است گوشت گوسفند به یک محصول با آمار بالای صادرات تبدیل شود.

ارزش غذایی

برای درک اهمیت مصرف گوشت قرمز، باید به اطلاعات لازم درباره مواد مغذی موجود در آن داشته باشید. در واقع یک وعده 100 گرمی گوشت گوسفند مواد مغذی زیر را تأمین می کند:

• کالری: 258
• آب: 57٪
• پروتئین: 25.6 گرم
• کربوهیدرات: 0 گرم
• شکر: 0 گرم
• فیبر: 0 گرم
• چربی: 16.5 گرم

پروتئین موجود در گوشت گوسفند

مانند دیگر انواع گوشت، گوشت گوسفند در درجه اول از پروتئین تشکیل شده است. محتوای پروتئین گوشت گوسفند پخته شده معمولاً 25 تا 26٪ است. گوشت گوسفند یک منبع پروتئین با کیفیت بالا است و 9 اسید آمینه ضروری بدن شما را برای رشد و نگهداری فراهم می کند.

بنابراین، خوردن گوشت گوسفند یا انواع دیگر گوشت ممکن است به خصوص برای بدنسازان، ورزشکاران مفید باشد. خوردن گوشت گوسفند باعث می شود هر زمان که بافت عضلانی نیاز به ساخت یا ترمیم دارد، نیاز آن را تامین کند.

چربی موجود در گوشت گوسفند

گوسفند بسته به میزان كوتاهی از چربی و همچنین رژیم غذایی، سن، جنسیت و غذای مصرفی دام، حاوی مقادیر مختلف چربی است. محتوای چربی معمولا حدود 17–21٪ است.

گوشت گوسفند عمدتا از چربی های اشباع و غیر اشباع، تقریبا در مقادیر مساوی، تشکیل شده است اما دارای مقادیر کمی چربی اشباع نشده است.

چربی گوشت گوسفند یا پیه معمولا مقادیر بیشتری چربی اشباع نسبت به گوشت گاو دارد. مدتهاست که چربی اشباع به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی در نظر گرفته می شود، اما بسیاری از مطالعات هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرده اند. پیه گوسفند همچنین حاوی خانواده ای از چربی های ترانس است که به عنوان چربی های ترانس نشخوارکننده شناخته می شوند.

ویتامین ها و مواد معدنی

گوسفند منبع غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است، از جمله:

• ویتامین B12: برای تشکیل خون و عملکرد مغز مهم است. گوشت های حیوانی غنی از این ویتامین هستند در حالی که رژیم های گیاهی فاقد آن هستند. کمبود مصرف آن ممکن است باعث کم خونی و آسیب عصبی شود.

• سلنیوم: گوشت غالبا منبع غنی از سلنیوم است، گرچه این امر به منبع خوراک حیوان بستگی دارد. سلنیوم عملکردهای مهم مختلفی در بدن دارد.

• روی: روی معمولا بسیار بیشتر از گیاهان، از گوشت گوسفند جذب می شود. این ماده معدنی ضروری برای رشد و تشکیل هورمون هایی مانند انسولین و تستوسترون در بدن است.

• نیاسین: نیاسین که ویتامین B3 نیز نامیده می شود، عملکردهای مهم مختلفی را در بدن شما انجام می دهد. مصرف ناکافی با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است.

• فسفر: فسفر در بیشتر غذاها یافت می شود، برای رشد و نگهداری بدن ضروری است.

• آهن: گوشت گوسفند غنی از آهن است، که بسیار قابل دسترس است و از آهنی که در گیاهان یافت می شود، با کارآیی بیشتری جذب می شود.

علاوه بر همه موارد ذکر شده، گوشت گوسفند حاوی تعدادی ویتامین و مواد معدنی دیگر با مقادیر کم است. سدیم (نمک) ممکن است در بعضی از فرآورده های گوشت گوسفند فرآوری شده مانند گوشت گوسفند پخته شده، زیاد باشد.

آمار صادرات گوشت گوسفند در جهان

فروش بین المللی گوشت گوسفند و گوسفند صادراتی در سال 2019 بالغ بر 7.62 میلیارد دلار بود که برای کل حمل کنندگان گوشت گوسفند بره در مدت 5 سال از سال 2015 ، 27.2 درصد افزایش داشت.

سال به سال، ارزش گوشت صادراتی از گوسفندان و بره ها جمع آوری شد از 2018 به 2019 -1.1٪ کاهش یافته است. در این مقاله، اصطلاح بره به گوشت گوسفندان جوان تر طبقه بندی شده به عنوان یک سال یا کمتر از یک سال گفته می شود. لیست زیر 5 کشور که بالاترین ارزش دلاری گوشت گوسفند را در سال 2019 صادر کرده اند، آورده شده است.

1. استرالیا: 2.9 میلیارد دلار آمریکا (نسبت به سال 2015 -777٪ کاهش)
2. نیوزیلند: 2.6 میلیون دلار (1،607٪ افزایش)
3. انگلستان: 502.4 میلیون دلار (91.9 درصد افزایش)
4. ایرلند: 339 میلیون دلار (91.4 درصد افزایش)
5. هلند: 300.8 میلیون دلار (166.9٪ افزایش)
5 کشور زیر بیشترین مقدار گوشت گوسفند منجمد را در طول سال 2019 به ارزش دلار در بازارهای جهانی فروخته اند، عبارتند از:
1. نیوزیلند: 2 میلیارد دلار آمریکا (رشد 28.9 درصدی نسبت به سال 2015)
2. استرالیا: 1.9 میلیارد دلار (60.9٪ افزایش)
3. هلند: 93.9 میلیون دلار (رشد 15.7 درصدی)
4. اسپانیا: 75.7 میلیون دلار (101.1 درصد افزایش)
5. اروگوئه: 73.1 میلیون دلار (45.3٪ افزایش)
بر اساس ارزش دلاری، 5 کشور زیر بیشترین مقدار گوشت گوسفندی تازه یا خنک را در طی سال 2019 به خریداران بین المللی فروخته اند، عبارتند از:
1. استرالیا: 335 میلیون دلار آمریکا (46.3 درصد بیشتر از 2015)
2. انگلستان: 245.3 میلیون دلار (2٪ افزایش)
3. اسپانیا: 104.5 میلیون دلار (22.7٪ افزایش)
4. هلند: 101.2 میلیون دلار (178 درصد افزایش)
5. ایرلند: 83.1 میلیون دلار (افزایش 44 درصدی)

گوشت گوسفند در ایران

گوشت گوسفند، دارای هضم بسیار خوبی نسبت به دیگر گوشت های دامی است و از محبوبیت بیشتری در میان مردم ایران برخوردار است، دلیل این محبوبیت طعم دلچسب و بافت بسیار نرمی است که گوشت گوسفند دارا است.

از دیگر دلایل توجه خانواده های ایرانی به گوشت گوسفند، مصرف این گوشت در بسیاری از خورشت های سنتی ایرانی است. پرورش گوسفند در مناطق مختلف ایران صورت می گیرد و معمولا در هر منطقه ای بسته به ویژگی های آن نژاد، یک نژاد پرورش داده می شود.

استان کرمانشاه، از جمله مناطق ایران است که به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب برای دامپروری و پرورش گوشت مناسب است. عشایر این استان دارای مراتع بسیار خوبی هستند که طبق آماری که به دست آمده است، دام های این استان دارای جمعیتی حدود 4.100.000 واحد می باشد و در میان این جمعیت دامی گوسفند و بره دارای بیشترین سهم است که تعداد آنها 2.169.000 راس است.

در زمینه صادرات گوشت گوسفند، ۳۵ درصد از دام سبکی که به خارج از کشور صادرات می شود، مربوط به استان کرمانشاه است. این صادرات از طریق پرورش گوسفند نژاد سنجابی انجام می شود. از جمله بهترین گوشت هایی که در ایران تولید می شود، مربوط به گوسفند نژاد سنجابی است.

این گوسفند پس از نژاد گوسفند بلوچی، بیشترین جمعیت را در میان کل گوسفندان داخل کشور دارد. بازرگانی صادرات و واردات جهانگیری با تجربه و تخصص خود مسیر را برای ارزآوری تولیدکنندگان داخل فراهم می آورد.

 

Rate this post
نوشتهٔ پیشین
صادرات گوشت کبک
نوشتهٔ بعدی
صادرات نبات

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
تماس با مدیریت